22.01.2016 r. Laboratorium
Chromatografia tuszu flamastrów
Wykonano rozdział chromatograficzny tuszu flamastrów techniką TLC (Thin layer chromatography – chromatografia cienkowarstwowa). Na płytce pokrytej adsorbentem (tlenek glinu) naniesiono flamastrami plamki, a następnie rozwinięto chromatogram używając jako eluenta mieszaniny etanol-octan etylu-woda. Różne składniki tuszu przemieszczały się na płytce z różną szybkością, zależnie od ich oddziaływań z adsorbentem i eluentem. Okazało się, że tusz flamastrów jest mieszaniną złożoną z wielu barwników, a niektóre z nich wykazują zdolność do fluorescencji (w świetle UV).
Równowaga hydratacji jonów Co2+
Rozpuszczono niewielką ilość CoCl2·6H2O w izopropanolu. Otrzymano niebieski roztwór, którego barwa pochodziła od jonów CoCl42-. Kroplami dodawano wodę aż do uzyskania barwy różowej, pochodzącej od heksaakwakobaltu. Reakcja wymiany ligandów przebiega wg równania:
CoCl42- + 6H2O ⇄ Co(H2O)62+ + 4Cl–
Reakcja hydratacji jest egzotermiczna, zatem zgodnie z regułą przekory, ogrzewanie powinno spowodować przesunięcie równowagi w stronę tworzenia substratów – a zatem zmianę barwy z różowej na niebieską.
Probówkę z różowym roztworem wstawiono do gorącej łaźni wodnej – roztwór dość szybko przybrał barwę niebieską. Po ostudzeniu powróciła barwa różowa.
Przeprowadzono też syntezę chloromiedzianu dietyloamoniowego – substancji o właściwościach termochromowych
Otrzymany związek ma barwę zieloną, która w temperaturze ok. 53°C przechodzi w żółtą (wiąże się to ze zmianą struktury). Po ochłodzeniu powraca barwa zielona.